Hooyah – dagen gryer, og det er ud af fjerene. Nej indrømmet, det var ikke helt så let at komme på højkant denne dag efter en lettere hård aften. Med en solid morgenmad på den lokale café lykkedes det os heldigvis at blive klar til lidt mere Budapest – vi takkede dog pænt nej tak, til den coke vi fik tilbudt at et par unge friske lokale fyre.
Vi så ind i en lørdag uden noget fastlagt program, men besluttede os at se, hvad byen yderligere kunne byde på. Der havde været snak om nogle spændende markeder, så det blev første mål for dagen. Find et marked. Derfor endte første stint ved Nagy Vásárcsarnok, som vist nok direkte oversat betyder noget med “den store markedshal”. Og det er ikke en helt forkert beskrivelse af stedet, det er et nærmest gigantisk sted i flere etager.

Man kunne fristes til at sige at man kan få alt her, men det ville ikke være en korrekt gengivelse. Det man helt sikkert finder er ungaske specialiteter en masse. Kryderier (paprika selvfølgelig), pølser, kaviar, vin og souvenirs.
Efter at have set, hvad der var at se og tilføjet en køleskabsmagnet til samlingen, drog vi ud i det gode vejr igen. Egentlig ville vi have fundet en café ved Donau, hvor vi kunne få en forfriskning, men en godt tilbud om et sejltur på Donau var for attraktivt til ikke at acceptere.
Således befinder man sig pludselig ombord på en tur på på Donau, det var et velkomment afbræk og en god mulighed for at få lidt skygge i middagssolen. Minsandten om det ikke også var muligt at købe en forfriskning om bord. Så der sad vi på det overdækkede dæk med en kølig pilsner i hånden, mens vi så Budapest fra vandsiden. Båndsløjfen fortalte om de broer og andre seværdigheder vi kom forbi. Budapest er scenisk også fra denne vinkel.




Efter at være kommet i land igen, meldte sulten sig så småt og til vores held faldt vi over KIOSK Garden, som er placeret på Pest siden, lige der hvor Elisabeth Broen krydser Donau. Pizza, Sangria og et slag bordtennis, mens vi kunne gå rundt i bare tæer på den udrullede astroturf.


For at holde det traditionelt, forløb resten af dagen med gåturen tilbage til Gozsdu Udvar, hvorefter vi gik ud for at finde noget at spise. Valget faldt på en restaurant der ikke er værd at nævne, maden var rimelig, men ikke noget at skrive hjem om. Inden sengetid nappede vi et par cocktails og shots i nærheden af lejligheden.


Fortsættes ..